سیمرغ شمایید

اگر یگانه شوید و یگانه شویم ساخت سی هزار درنای کاغذی و پرواز آن بر فراز آسمان ایران همزمان با روز جهانی صلح

491,000 تومان
30,000,000 تومان
پایان یافته
 • سیمرغ شمایید

سیمرغ شمایید

اگر یگانه شوید و یگانه شویم

ساخت سی هزار درنای کاغذی توسط مردم سراسر کشور و پرواز آن ها بر فراز آسمان ایران

 

مقدمه:

ساداکو ساساکی  دختر ژاپنی متولد هفتم ژانویهٔ ۱۹۴۳ در هیروشیما، ژاپن بود که هنگامی که فقط دو سال داشت، بمب اتمی توسط نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا به روی هیروشیما انداخته شد.

هنگامی که بمب به هیروشیما برخورد کرد، ساداکو که بیش از ۱٫۶ کیلومتر از مرکز انفجار فاصله داشت، توسط موج حاصل از انفجار به بیرون از پنجرهٔ خانه‌اش پرتاب شد. مادرش که گمان می‌کرد او مرده است، سراسیمه به بیرون دوید اما دختر دو ساله‌اش را زنده یافت. ساداکو به نظر سالم می‌رسید ولی در اصل به دلیل قرار گرفتن در معرض تشعشعات اتمی به بیماری لوسمی مبتلا شده بود و هر سال آثار این بیماری بیش از سال قبل در او پیدا می‌شد.

ساداکو در حالی بزرگ شد که به ورزش دو عشق می‌ورزید. او در مدرسه به عنوان یکی از اعضای ذخیره تیم دو شناخته می‌شد تا اینکه یک روز سرگیجهٔ او که گاهی به سراغش می‌آمد شدیدتر شد و او بی‌هوش بر زمین افتاد. او سپس به بیمارستان منتقل شد و بالاخره در فوریهٔ ۱۹۵۵ بیماری او تشخیص داده و او بستری شد.

با وجود بیماری سختش، نه تنها ساداکو هیچ‌گاه امیدش به زندگی را از دست نداد، بلکه مایهٔ امیدواری سایر بیماران در بیمارستان بود. یک روز، یکی از دوستان نزدیک او  که برای ملاقاتش به بیمارستان رفته بود، برای او افسانه هزار درنای کاغذی را تعریف کرد؛ افسانه‌ای ژاپنی که بر اساس آن، اگر شخصی هزار درنای کاغذی بسازد، آرزویش برمی‌آورد می شود.ساداکو هم برای براورده شدن آرزوی خود( سلامتی)  شروع به ساختن درناهای کاغذی کرد و آن‌ها را به سقف اتاقش در بیمارستان آویخت.

ساداکو مدام ضعیف‌تر می‌شد و درد به او امان نمی‌داد اما با این وجود ساختن درناها را تا آخرین روزهای زندگی ادامه داد و توانست ۶۴۴ درنا را با دستان خود بسازد. در پایان، ساداکوی دوازده ساله، در ۲۵ اکتبر ۱۹۵۵ در حالی که خانواده‌اش به دور او حلقه زده بودند، به خواب ابدی فرو رفت.

 

ساداکو در حالی چشم از جهان فرو بست که فقط توانسته بود ۶۴۴ درنا را بسازد؛ اما این پایان رویای او نبود و هم‌کلاسی‌هایش ۳۵۶ درنای کاغذی دیگر ساختند تا تعدادشان به همراه درناهای ساداکو به هزار رسید.  امروزه با توجه به علاقه ساداکو به ایجاد صلح در دنیا، درناهای کاغذی ساداکو به عنوان نماد بین‌المللی صلح در دنیا شناخته می‌شود.

دوستان ساداکو همچنین در سرتاسر ژاپن شروع به جمع‌آوری پول کردند تا بنای یادبودی برای او بسازند. رویای آن‌ها خیلی زود به حقیقت پیوست و در سال ۱۹۵۸ در پارک صلح شهر هیروشیما از مجسمهٔ او پرده‌برداری شد. آن مجسمه، ساداکوست که با بازوانی گشوده، با یک درنای طلایی در دست، بر روی کوهی ازسنگ مرمر  ایستاده است و آرزوی آن‌ها و تمام جهان این‌گونه روی سنگ مرمر نقش بسته است:

این است فریاد ما، این است آرزوی ما، صلح در تمام دنیا

 

 

درباره کمپین:

 هرساله در همه کشورها به مناسبت روز جهانی صلح - 31 شهریور (21 September) مراسمی فراخور شرایط ، فرهنگ و موقعیت آن ملتها برگزار می شود و به صورت نمادین گرامی داشته می شود و اما این بار در ایران، ما قصد داریم  این مفهوم را از حالت نمادین خارج کرده و در یک حرکت خود جوش و مردمی به عینیت بخشیم.

 

 

هدف اصلی این طرح اجرای یک برنامه فرهنگی با استفاده از ساده ترین ابزار ممکن (کاغذ) است، که بتواند ، با همکاری و هدف یکسان بین مردم سراسر ایران و جهان زمینه ی حضور تک تک اعضای شرکت کننده را در برنامه ایجاد کند .

 

 

در این برنامه با تاثیر از ادبیات کهن پارسی، به ویژه داستان منطق الطیر عطار ، با تهیه سی هزار  بسته  کاغذ، به همراه الگوی ساخت پرنده ی کاغذی (درنا) که به عنوان نمادی از صلح دارای وجهه بین المللی است و ارسال آن به مناطق مختلف کشور و باز پس گیری درناهای ساخته شده در زمان مقرر، بدنبال تحقق همبستگی ایرانیان برای حمایت از صلح جهانی هستیم که عظمت این اتحاد ارزشمند را در محلی معین (برج میلاد تهران مکان برگزاری سال های 93 و 94 بوده است ) به نمایش خواهیم گذاشت.

 

 

عنوان  " سیمرغ شمایید! اگر یگانه شوید و یگانه شویم"؛ هم کمک می کند تا بیننده و شنونده ی آن با درک صحیح تر "همراهی به جای همزبانی"،  ساعتی را به صلح حقیقی بیندیشد.

 

 

 بدون شک باور این موضوع که با چند تکه کاغذ بشود چنین ادعایی را ثابت کرد، سخت است؛ اما سازندگان درناهای کاغذی آنچنان در این همبستگی مشارکت می نمایند که با دیدن هزاران هزار درنای رنگی که نام سازنده و شهر سکونتش  در کنار آرزوهای کوچک و بزرگ بر بال پرنده کاغذی خودنمایی می کند، هر شکی را به یقین تبدیل می سازد.

 

 

اهداف کمپین:

 

 

پروژه سیمرغ شمایید طبق رسم سالیان گذشته و قطعنامه صلح جهانی اهداف برنامه امسال خود را بطور گسترده تر و همگانی تری به شرح زیر خدمت شما اعلام میدارد:

 1. انتقال حال خوش در بین مردم
 2. احیاء فرهنگ کهن ایران، همدلی و همراهی
 3. تقویت روحیه مشارکتی و کار تیمی در کنار خانواده
 4. ایجاد ذوق و شوق انگیزه در یک حرکت فرهنگی، با رویکرد جدید
 5. پرداختن به موضوعات فرهنگی و اجتماعی با زبان ساده
 6. آموزش موضوعات مختلف فرهنگی و اجتماعی
 7. ایجاد اوقات فراقت سالم و هدفمند و کمک به افزايش روحيه نشاط و شادابی شهروندان با استفاده از روش‌ها و ابزارهای فرهنگی و هنری
 8. ايجاد زمينه لازم براي مشارکت شهروندان در فعاليت‌های مختلف فرهنگی و هنری در یک حرکت کاملا مردمی
 9. ايجاد زمينه و فضای مناسب برای حضور مردم در کنار خانواده‌هایشان  به‌ ويژه جوانان در  برنامه‌های فرهنگی و فراهم‌ سازی محيط مساعد برای رشد و تعالی فرهنگ
 10. اعلام مواضع صلح جویانه ی مردم ایران به جامعه ی بین الملل.
 11. برپای بزرگترین جشن صلح جهانی
 12.  نمایش یک رخداد جهانی با موضوعی مشترک
 13. گسترش صلح در جهان با کمک زبان مشترک (درنای کاغذی به عنوان نماد صلح )
 14. ترویج فرهنگ صلح و تاکید بر این حقیقت که صلح تنها نبودن جنگ و آتش بس نیست
 15. معرفی جنبه های دیگری از صلح برای ساختن ایرانی سراسر شادی و نشاط، که پایه ای ترین آن صلح با خودمان است.
 16. نمایش همبستگی حامیان و دوستداران صلح در سراسر جهان و از بین بردن مرز های کشوری- ملیتی – قومی .
 17. استفاده از هنر و قابلیت های آن در اجرای یک برنامه فرهنگی، هنری، اجتماعی و  مردمی در کنار یک کار گروهی
 18. امکان  تجربه کوچکی از خلق کردن و بهرمندی از لذت آن با توجه به ذات انسان که برگرفته از ذات خالق هستی است

 

 

نحوه اجرای کمپین "سیمرغ شمایید"

 

 

 

این پروژه به صورت رسمی از تاریخ پانزدهم، مرداد ماه 1395 آغازشده است.

 

 

و توزیع کاغذ و اعلام برنامه در سراسر کشور تا سی و یکم شهریورماه، ادامه خواهد داشت، این بخش از پروژه با دراختیار قرار گذاشتن بسته های آموزشی(بسته های کاغذ حاوی آموزش درنای کاغذی می باشد- ویدئو آموزشی درنا جهت سهولت در ساختن ) با محوریت صلح آغاز خواهد شد در طول این مدت با برنامه ای از پیش تعیین شده موضوعات مختلف فرهنگی، اجتماعی در قالب صلح به مردم آموزش داده خواهد شد و یک پرفورمنس جذاب و شگفت انگیز در کشور به اجرا در خواهد آمد. هر روز در این پروژه به موضوع خاصی اختصاص خواهد یافت، که ضمن آموزش درنای کاغذی، از آنها  درخواست می شود با اهدای آن به دیگران، پیام هفته را انتقال دهند.همچنین درناهای سفید نقاشی شده توسط شرکت کنندگان در محلی که اعلام خواهد شد جهت نمایش و برآورده شدن آرزوها به نمایش در خواهد آمد. موضوعات هر روز در صفحات مجازی رسمی پروژه ( تلگرام ، اینستاگرام ) اطلاع رسانی خواهد شد.

 

 

 

مجموعه درناهای ساخته شده در این پروژه از سراسر کشور جمع آوری می شود و سپس برای تزیین بعضی مکان ها مانند: مراکز نگهداری از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست، خانه های سالمندان، مراکز نگهداری از جانبازان و اسیب دیدهای اجتماعی، بیمارستان های کودکان و ... استفاده خواهد شد.

 

برنامه های اجتماعی کمپین "سیمرغ شمایید"

از جمله برنامه های جانبی که به رسم سال های گذشته، با هدف انتقال حال خوش و پیام صلح و دوستی بین مردم، در این کمپین اجرا می شود، برگزاری کارگاه ساخت پرنده ی صلح و اجرای برنامه در مراکزی است که به خودی خود امکان مشارکت و حضور در کمپین را ندارند.

از جمله این مراکز :مراکز نگهداری از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست، کودکان کار، بیمارستان های کودکان، خانه های سالمندان، مناطق محروم، قشر آسیب دیده اجتماعی ، مراکز نگهداری از جانبازان و....می باشد

این برنامه ها توسط تیم  آموزشی موسسه سرزمین کاغذ و تا برگزار می گردد

از شما حامیان عزیز در خواست می کنیم جهت  انتقال حال خوش، در صورت امکان در هنگام تهیه بسته های کاغذ این پروژه ملی و مردمی با تهیه بسته، برای دیگران شرایطی را  فراهم سازیم تا  همه بتوانند در این کمپین مشارکت داشته باشند.

 

برنامه امسال نیز از این قرار است:

 

مکان مورد نظر

هدف

تاریخ

1

خانه سالمندان – کهریزک

ساخت درنا در کنارشان و انتقال حس ارزشمندی به ایشان

2/6/95

2

مرکز نگهداری جانبازان اعصاب و روان + خانواده ایشان

پاسداشت ایشان و تقدیر از فداکاریشان

4/6/95

3

انجمن ناشنوایان

 

31/5/95

4

انجمن نابینایان

 

30/5/95

5

مرکز اصلاح و تربیت

 

3/6/95

6

بیمارستان کودکان –علی اصغر یا بیمارستان قلب

ساخت درنا در کنارخانواده کودکان بیمار و انتقال حال خوش به ایشان

10/6/95

7

مرکز نگهداری کودکان کار

انتقال حس ارزشمندی به ایشان

7/6/95

9

موسسه طلوع

انتقال حس ارزشمندی و توانمندی به ایشان

6/6/95

10

گروه های محیط زیستی

تشویق به حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی

5/6/95

11

ورزش صبحگاهی پارک لاله

تشویق برای سلامتی جسم و روح با ورزش

31/5/95

12

مرکز انتقال خون-اهداء خون تمام اعضاء سیمرغ

تشویق برای اهدائ خون

1/6/95

13

زنان کار آفرین

تقدیر از ایشان  و تشویق به حمایت از ایشان

9/6/95

14

بیماران ام اس

ایجاد حال خوش برای ایشان

8/6/95

15

مجتمع خرید – چهار سو

انتقال حال خوش در جامعه با ساخت و اهداء درنا

1/6/95

16

شهر کتاب مرکزی

ترویج فرهنگ مطالعه

30/5/95

17

کارگاه ها و کارخانجات ، تولید کنندگان با کیفیت داخلی

تقدیر از تولید کنندگان داخلی و تشویق به حمایت از ایشان

13/6/95

18

کافه

انتقال حال خوش در میان قشر جوان  جامعه با ساخت

3/6/95

19

باغ گل

تشویق برای پرورش گیاه در منازل

12/6/95

20

گشت شهری – پارک شهر

انتقال حال خوش در جامعه با ساخت و اهداء درنا

انجام شد

21

رستوران های غذای سالم

ترویج استفاده از غذا های سالم

انجام شد

22

باغ موزه قصر

 

 

23

موزه ایران باستان

 

2/6/95

24

مترو

 

6/6/95

       

 

حمایت هنرمندان و مسئولین از کمپین "سیمرغ شمایید"
 

 

 

 • صلح دوستان خارج از کشور

با توجه به اهداف برگزاری این رویداد و از بین بردن مرزهای جغرافیای و فعالیت بین المللی موسسه  دوستان و همراهان در خارج از کشور نیز می توانند به روش های زیر در طرح مشارکت کنند:

 1. توزیع کاغذ ساخت پرنده صلح از طریق سفارت خانه ها
 2. ارسال کاغذ از طریق انجمن های دوستی ایران با سایر کشورها
 3. ارسال فایل کاغذ های پروژه جهت سهولت در مشارکت همراهان صلح(جهت دریافت فایل از طریق راه های ارتباطی موسسه با ما راتباط برقرار کنید و یا از طریق تلگرام با ما تماس بگیرید)

چند نکته:

* ضرورت در ارسال درناها به ایران وجود ندارد

* مشارکت کنندگان از طریق برقراری ارتباط با موسسه در هر جای جهان از طریق ما با هم مرتبط می شوند و درناهای ساخته شده توسط ایشان با یک نقشه یکپارچه در مکانی در آن شهر به نشان صلح و دوستی نصب خواهد شد.

 

از جمله برنامه های جانبی این پروژه در سراسر کشور

 1.  تهیه مستند از طریق ارسال عکس و ویدئو و انتشار آن در شبکه های مجازی و انتقال پیام با زبان مردم.
 2. انتشار عکس های ارسالی در شبکه های مجازی موسسه .
 3. تهیه یک فیلم مستند از کلیه اتفاقات شکل گرفته در این پروژه.
 4. انعکاس خبری گسترده.
 5. دریافت خاطرات مردم.
 6. اهدای جوایز به عکس های برگزیده و بهترین پیام ها در خصوص صلح.
 7. انتشار پیام و خاطرات رسیده از طرف مردم.
 8. انجام قرعه کشی و اختصاص جوایز برای قدردانی از حضور مردم.
 9. برآورده کردن بخشی از آرزوهای رسیده از سراسر کشور.
 10. تشکیل کمپینی برای حمایت از صلح جهانی و ادامه این حرکت در طول سال.
 11. جمع اوری درناهای آرزو نویسی شده و تلاش جهت برآوردن ارزوهای امکان پذیر


کمپین "سیمرغ شمایید" در رسانه ها
 

 

 

 

 

 

هنوز گزارشی توسط سرپرست پروژه ثبت نشده است.
برای کامنت گذاشتن باید ثبت نام یا ورودکنید
1395/6/13
صلح جهانی در سایه سار فرهنگ سازی صلح جهانی.
1395/6/12
خوشحالم از این که در این طرح مشارکت میکنم.
1395/6/10
خوب بود
1395/6/8
به اميد صلح هميشگى
1395/6/8
به امید روزی که در همه جای جهان صلح برقرار باشه...
24 شهریور 1395
5,000تومان
23 شهریور 1395
5,000تومان
22 شهریور 1395
5,000تومان
18 شهریور 1395
5,000تومان
13 شهریور 1395
23,000تومان

پاداش ها

5,000 تومان

تهیه بسته سیمرغ برای مشارکت شما درپروژه

10,000 تومان

اهدای بسته سیمرغ به کسانی که امکان خرید و مشارکت در طرح را ندارند

23,000 تومان

تهیه بسته سیمرغ برای خانواده هایی که امکان مشارکت در طرح را ندارند

32,000 تومان

تهیه بسته سیمرغ خانوادگی و دوستان

200,000 تومان

اهدای 15 بسته سیمرغ به مراکز اجتماعی و نصب درناها در این مراکز

500,000 تومان

خرید 50 بسته سیمرغ برای سازمانهای کوچک

1,500,000 تومان

خرید 200 بسته سیمرغ ویژه سازمانهای بزرگ