ساخت منبع آب در بافق

ساخت منبع آب در منطقه حفاظت شده بافق

5,156,000 تومان
5,000,000 تومان
پایان یافته
  • ساخت منبع آب در بافق

پس از موفقیت نذر طبیعت در کمپین های ساخت آبشخور و تامین علوفه در خراسان و ساخت منبع آب در زیستگاه یوزپلنگ در یزد که با حمایت شما پشتیبانان عزیز رقم خورد، این بار می‌خواهیم منبع آب دیگری در منطقه حفاظت‌شده بافق احداث کنیم. کمپین پیشین نذر طبیعت برای ساخت منبع آب در زیستگاه یوزپلنگ  در دره انجیر با 142 پشتیبان در چهل روز بیش از 6 میلیون تومان جذب کرد. در این کمپین نیز قصد داریم با حمایت شما دوستداران محیط زیست و حیات وحش تجربه موفقیت‌آمیز دیگری را در منطقه حفاظت شده بافق رقم بزنیم.

 

 

چرا به ساخت این منبع آب نیاز است؟

استان یزد با وسعتی معادل 131575 کیلومتر مربع در بخش مرکزی فلات ایران واقع است. 20 درصد وسعت استان یزد با عناوین اثر طبیعی ملی،‌ پارک ملی، پناهگاه حیات وحش، منطقه حفاظت شده و منطقه شکار ممنوع تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

متاسفانه تمامی مناطق استان یزد با توجه به خشکسالی های پی در پی سالهای گذشته با عارضه کم آبی برای حیات وحش رو به رو هستند و تلفات زیادی از سمداران را از یکسال گذشته تا به کنون داشتهاند.

منطقه حفاظت شده کوه بافق و پناهگاه حیات وحش دره انجیر واقع در استان یزد از مهمترین زیستگاههای یوزپلنگ آسیایی و پلنگ ایرانی در فلات مرکزی ایران هستند. متاسفانه خشکسالی و برداشتهای بیرویه آب در سالهای اخیر باعث پایین رفتن سطح آب و در نتیجه کم آب بودن و یا خشکیدن تعداد زیادی از چشمههای طبیعی این مناطق شده است بطوری که حیواناتی چون جبیر که از طعمههای اصلی یوز است برای تامین آب مورد نیاز دچار مشکلات عدیدهای شدهاند. علاوه بر آن، این مناطق دارای پوشش گیاهی مناسبی نیز برای تامین غذای علفخواران نمیباشند چرا که در پناهگاه حیاتوحش دره انجیر علفخوارانی چون قوچ و میش برای تغذیه به کنار جادههای اسفالته پناه آورده‌اند، ولی اولویت با تقویت منابع آبی این مناطق است.

یک زیستگاه علاوه بر اینکه خاستگاه جانوران زیادی است، اگر نقش کریدور حیات وحش را نیز داشته باشد، دارای ارزش بیشتری است، با توجه به این موضوع لازم به ذکر است که پناهگاه حیات‌وحش دره انجیر از مهمترین کریدورهای یوزپلنگ آسیایی بین زیستگاه‌های خراسان جنوبی و یزد است، همچنین منطقه حفاظت شده کوه بافق که بین زیستگاه‌های اصلی یوز در استان کرمان و یزد واقع شده و تصاویر گرفته شده توسط دوربین‌های تله‌ای طی 15 سال گذشته و مطالعات ژنتیکی بیانگر این موضوع است.


نذر طبیعت چیست؟

نذرطبیعت عنوان آئینی است که در مرداد ماه 1395 توسط یکی از محیط‌بانان ایران نامگذاری و راه‌اندازی شد که طی آن افرادی که علاقمندند به طبیعت ایران کمک کنید برای ساخت آبشخور و تأمین علوفه برای حیات‌وحش در مناطق درگیر خشکسالی پا پیش می‌گذارند و نیز در تآمین دارو و تجهیزات دامپزشکی برای حیات وحش مجروح در سراسر کشور کمک می‌کنند.


منطقه حفاظت شده بافق

در تاریخ ۲۷ /11/۱۳۷۵ و با تصویب شورای عالی محیط زیست، قسمت هایی از منطقه شکار ممنوع در شهرستان بافق با وسعت ۸۸,۵۲۷ هکتار به علت برخورداری از وضعیت اکولوژیکی مناسب برای ادامه حیات گونه های ارزشمند جانوری و گیاهی مختلف به عنوان منطقه حفاظت شده کوه بافق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت.

در این منطقه ۲۰ گونه پستاندار شناسایی شده که از این تعداد ۱۲ گونه به عنوان اولویت های حفاظتی در ایران و جهان معرفی شده اند. از گونه های پستاندار این منطقه می توان به پلنگ، یوزپلنگ، کفتار، کاراکال، گرگ، شغال، روباه معمولی، کل و بز، قوچ و میش، جبیر، خرگوش، تشی، خارپشت ایرانی، جرد ایرانی، پامسواکی بزرگ، ول حفار، دوپای کوچک، جربیل و … اشاره کرد. در مجموع ۴۴ گونه پرنده در منطقه شناسایی شده و پرندگان حمایت شده در سطح ملی و بین المللی این ناحیه ۱۲ گونه هستند. هوبره، سارگپه پابلند، عقاب ها، دال و دلیجه و ... از پرندگان ارزشمندی هستند که می توان در این زیستگاه اشاره کرد. در منطقه ۱۶ گونه از خزندگان نیز شناسایی شده اند.

پستاندارن شاخص آن شامل یوزپلنگ، پلنگ، جبیر، قوچ و میش، کل و بز، کفتار، کاراکال، گربه وحشی، خرگوش، روباه معمولی و انواع جوندگان می‌باشند. از پرندگان آن کبک، تیهو، باقرقره شکم سیاه، سنگ چشم خاکستری، چکاوک بیابانی، زاغ بور، دلیجه، دودوک و انواع مختلفی از پرندگان شکاری و گنجشک‌سانان را می‌توان نام برد. از خزندگان و دوزیستان آن می‌توان به لاک‌پشت مهمیزدار، بزمجه بیابانی، سوسمار خاردم ایرانی و آگامای چابک اشاره کرد.


جهت گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد منطقه و کمپین، می‌توانید با آقای نجفی از فعالان محیط زیست و نماینده نذر طبیعت در استان یزد تماس بگیرید

09139521128 

23 آذر 1395
شروع پروژه

  • 30 مرداد 1396

    بهره برداری از پروژه

    این پروژه با با نصب دوتانکر پلاستیکی ده هزار لیتری به بهره‌برداری رسید.

برای کامنت گذاشتن باید ثبت نام یا ورودکنید
1395/10/29
خوشحال میشم اگر این مبلغ ناچیز به حیات وحش کشورم کمک کند. خسته نباشید و دستتون درد نکنه.
1395/10/19
موفق باشید
1395/10/18
به امید سرسبزی
1395/10/18
به امید روزی که حیات وحش کشور پویای پویا باشه و از دیدن مناظر زیبای طبیعت لذت ببریم
1395/10/17
موفق و موئد باشید
50,000تومان
ناشناس
29 دی 1395
خصوصی
ناشناس
29 دی 1395
خصوصی
ناشناس
26 دی 1395
خصوصی
12,000تومان

پاداش ها

12,000 تومان

ارسال ایمیل تشکر

50,000 تومان

ارسال تصاویر حیات وحش

350,000 تومان

ارسال تصاویر جذاب حیات وحش