طرح چلچراغ (خودکفایی مددجویان روستایی)

ایجاد منبع درآمد ثابت و ماهانه برای دو خانواده مددجو

2,650,000 تومان
25,000,000 تومان
پایان یافته
 • طرح چلچراغ (خودکفایی مددجویان روستایی)
 • طرح چلچراغ (خودکفایی مددجویان روستایی)
 • طرح چلچراغ (خودکفایی مددجویان روستایی)

هدف از این طرح ارائه راه‌کاری جهت حمایت از مددجویان سالمند و کم‌توان کمیته امداد امام خمینی است. در عرصه اقتصادی فقر مادی سرمنشأ همه ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی محسوب می‌شود. به همین دلیل توانمند سازی اقتصادی یکی از مهم‌ترین عوامل توسعه پایدار به شمار می‌آید. به یاد داشته باشیم با توانمند شدن هر خانواده محروم، در جامعه‌ای شادتر، فضایی امن‌تر و کشوری پیشرفته‌تر زندگی خواهیم کرد. آفتاب؛ این نعمت همیشگی سرزمین ما امروز زمینه‌ساز درآمدسازی و افزایش توان اقتصادی مددجویان سالمند و کم‌توان کمیته امداد خواهد بود. خورشید بی دریغ می‌تابد و بی‌دریغ روشن می‌کند. برای ادای سهم خود در راه توسعه پایدار ایران اسلامی بی‌دریغ بتابید.


معرفی طرح

هدف این طرح ایجاد یک منبع درآمد پایدار به مدت 20 سال برای (حداقل) 2 خانوار مددجوی کم توان یا سالمند کمیته امداد است که در صورت جمع آوری مبالغ بیشتر می توان خانوارهای مددجوی بیشتری را خودکفا نمود. در گام اول اجرایی شدن این طرح دو خانوار مددجو از منطقه محروم سرکویر شهرستان دامغان انتخاب شده اند.

در حال حاضر مستمری فعلی هر خانواده مددجو در کمیته امداد از ماهی در حدود یکصد هزار تومان است. ولی با اجرایی شدن این طرح می‌توان درآمد هر مددجو را به صورت تضمین شده تا حدود 400 الی 600 هزار تومان در ماه افزایش داد. جهت مقایسه پیش بینی درآمد سه سال اول هر خانوار مددجو در جدول زیر آورده شده است.

ردیف زمان مستمری فعلی ماهانه هر خانواده درآمد پیش بینی شده  ماهانه هر خانواده
1 سال اول 105،000 600،000
2 سال دوم 115،000 690،000
3 سال سوم 126،000 800،000

 

راهکار مورد نظر جهت ایجاد این منبع درآمد، اجرای نیروگاه‌های خورشیدی به ظرفیت تقریبی 5 کیلووات است. با احداث این واحدهای نیروگاهی خورشیدی، قراردادهای خرید تضمینی برق 20 ساله بین مددجویان منتخب و شرکت توزیع نیروی برق استان سمنان منعقد می‌گردد. در نتیجه این مددجویان از درآمد ماهانه به مراتب بیشتر از دریافتی ماهانه فعلی بهره‌مند خواهند شد و این مبلغ به صورت سالانه بسته به تورم نیز افزایش خواهد یافت. لذا اجرای این طرح می‌تواند در خودکفایی مددجویان بسیار مؤثر باشد. هم‌چنین در صورت اجرایی شدن این طرح، مزایای دیگری نظیر اشتغال‌زایی در استان و کاهش آسیب‌های اجتماعی ناشی از بیکاری و فقر، افزایش میزان تولید پراکنده انرژی الکتریکی و کاهش تلفات، حفظ محیط زیست و توسعه پایدار و کاهش میزان تولید دی‌اکسید کربن بسیار مؤثر خواهد بود.

کمیته امداد استان سمنان متولی اصلی اجرای این طرح در سطح استان خواهد بود. این سازمان مددجویان را جهت اجرایی شدن طرح فوق شناسایی و معرفی خواهد نمود. علاوه بر شناسایی و معرفی، کمیته امداد امام خمینی (ره) استان سمنان، تأمین مالی بخشی از این پروژه (از طریق هماهنگی در دریافت تسهیلات یا تأمین مالی مستقیم) را نیز تقبل می‌نماید. هم‌چنین تسهیل انعقاد قرارداد خرید تضمینی برق بین مددجو و شرکت توزیع نیروی برق استان سمنان و پیگیری جهت واریز مبالغ انرژی فروخته شده نیز از جمله مسئولیت‌های این سازمان به شمار خواهد رفت.


مزایای اجرایی شدن این طرح

بستر سازی توسعه اجتماعی: یکی از مزایای اجرایی شدن این طرح، بسترسازی و افزایش سطح توسعه اجتماعی خواهد بود. ایجاد درآمد مطلوب و پایدار برای مددجویان، منجر به افزایش محسوس کیفیت زندگی آن‌ها، استفاده بیش‌تر از منابع موجود در جامعه و در نهایت توسعه در سطح آن خانوار و در مرحله بعد جامعه خواهد شد.

اشتغال و امنیت: تأمین منبع مالی مستمر و دائم برای خانوارهای مددجو در یک منطقه، علاوه بر افزایش میزان درآمد، منجر به افزایش میزان مصرف آن خانوار نیز خواهد شد که این افزایش مصرف منجر به افزیاش سطح اشتغال نیز منجر می‌گردد. افزایش اشتغال نیز به صورت مسقتیم بر بهبود شاخص‌های امنیتی آن جامعه مؤثر خواهد بود.

محیط زیست: با احداث این واحدهای نیروگاهی تجدیدپذیر، از میزان تولید دی‌اکسید کربن کاسته خواهد شد. هم‌چنین این نیروگاه‌ها می‌توانند برق مورد نیاز مددجویان را در محل مصرف، تولید کنند و در نتیجه از میزان تلفات شبکه برق نیز کاسته می‌شود.

فرایند اجرایی طرح

 • تأمین مالی پروژه

 مجموع سرمایه مورد نیاز برای احداث نیروگاه­‌های 5 کیلوواتی در حدود 25 میلیون تومان است. که 50% این مبلغ با حمایت شما تأمین می شود و کمیته امداد استان سمنان 50% دیگر را فراهم خواهد نمود. در نتیجه با کمک شما پشتیبانان گرامی، می توان تعداد خانوارهای خودکفا شده را به دو برابر افزایش داد. در گام اول هدف این کمپین احداث دو نیروگاه است. در صورت جمع آوری مبالغ بیش تر، برای خودکفایی مددجویان بعدی نیز اقدام خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • انعقاد قرارداد خرید تضمینی برق

پس از تأمین مالی نیروگاه خورشیدی، قرارداد خرید تضمینی برق 20 ساله بین هر مددجو و شرکت توزیع نیروی برق استان سمنان منعقد می­‌گردد که بر این اساس پس از احداث نیروگاه خورشیدی، هزینه برق تزریق شده به شبکه از سوی شرکت توزیع برق به مددجو پرداخت خواهد شد. در حال حاضر قیمت خرید برق خورشیدی از مددجویان 800 تومان برای هر کیلووات ساعت مشخص شده است.

 • احداث نیروگاه

پس از انعقاد قرارداد خرید تضمینی برق عملیات احداث نیروگاه ها آغاز می‌­گردد. در این مرحله نیز گزارش اجرای پروژه به اطلاع پشتیبانان خواهد رسید و پاداش‌های در نظر گرفته شده برای آنان ارسال خواهد شد. پیش بینی می شود که هر واحد نیروگاهی در مدت زمان حداکثر یک ماه پس از تأمین مالی آن به بهره برداری برسد.

23 بهمن 1395
شروع پروژه

 • 16 خرداد 1396

  نُهمین نمایشگاه ‌بین‌المللی انرژی‌های ‌تجدیدپذیر

  حضور فاندوارن‌ با کمپین"طرح چلچراغ" (ایجاد منبع ‌درآمد پایداربرای ‌خانوارهای مددجومنطقه محروم سرکویر دامغان بااجرای نیروگاه‌ خورشیدی)در نُهمین نمایشگاه ‌بین‌المللی انرژی‌های ‌تجدیدپذیر 

برای کامنت گذاشتن باید ثبت نام یا ورودکنید
1396/1/30
سپاس از مجموعه فاندوران و کمیته امداد سمنان از این طرح.فقط از فاندوران تقاضمندیم تبلیغات گسترده ای داشته باشند مخصوصا همچنین طرح هایی
1396/1/15
انشاء االله مورد رضایت خداوند متعال قرار گیرد . با تشکر از دست اندرکاران عزیز
1395/12/23
موفق باشید
1395/12/5
خورشید را چلچراغ خانه ات می کنیم.
1395/12/1
ایده ی خوبی بود...براتون آرزوی موفقیت میکنم
17 اردیبهشت 1396
10,000تومان
17 اردیبهشت 1396
10,000تومان
16 اردیبهشت 1396
1,000تومان
16 اردیبهشت 1396
1,000تومان
5 اردیبهشت 1396
1,000تومان

پاداش ها

10,000 تومان

ارسال ایمیل تشکر

50,000 تومان

ارسال عکس‌های پروژه

100,000 تومان

لوح تقدیر

200,000 تومان

دوره‌ی آموزشی آشنایی با نیروگاه‌های خورشیدی

500,000 تومان

صنایع دستی و محصولات روستاهای مددجویان

1,000,000 تومان

دعوت به مراسم افتتاحیه و بازدید از نیروگاه

5,000,000 تومان

دریافت گواهی همکاری

12,500,000 تومان

ارائه گزارش 6 ماهه از وضعیت زندگی و معیشت خانوار