نجات لاک پشت های دریایی جزیره هنگام

نجات لاکپشت های دریایی مادر و بچه های آنها در فصل زادآوری 1396 از خطرات در انتظار آنها که توسط انسانها در سواحل جزیره زیبای هنگام، برای آنها بوجود می آید.

2,076,104 تومان
5,500,000 تومان
پایان یافته
  • نجات لاک پشت های دریایی جزیره هنگام
  • نجات لاک پشت های دریایی جزیره هنگام
  • نجات لاک پشت های دریایی جزیره هنگام

داستان از چه قرار است؟

هر ساله در فصل بهار، لاک پشتهای دریایی پوزه عقابی مادر، گونه در معرض خطر انقراض، پس از طی صدها و گاه هزاران کیلومتر و گذر از خطرات بسیار برای زادآوری به سواحل ماسه ای برخی از جزایر جنوب کشور، از جمله ساحل جزیره زیبای هنگام، به جایی که خود نیز در همان جا به دنیا آماده اند، برمی گردند.

​کانال تلگرام ما t.me/idehnoo

 درطی زمان تخم گذاری تا حدود شصت روز بعد، که بچه ها به دنیا می آیند و بازگشت بچه ها به دریا، خطرات بسیاری در کمین مادران و بچه ها هست. مسبب اغلب این خطرات انسانها هستند. خطراتی از قبیل برخورد پروانه قایق های حاضر درمنطقه، تورهای ماهیگیری رها شده در سواحل که باعث گیر کردن و تلف شدن لاک پشت مادر یا بچه ها می شود، انحراف نوزادان به سمت مناطق مسکونی به جای حرکت به سوی دریا به علت جلب شدن به نورهای مزاحم منازل ساکنین که منجر به مرگ آنها می شود. شکار و جمع آوری  تخمهای تازه توسط انسانها، واینکه گاه لاک پشتهای مادر در ماسه آغشته به قیر چسبناک حاصل از رهاسازی مواد نفتی میدان نفتی هنگام ، گرفتار و تلف می شوند.

ماموریت تیم ما چیست؟

کار تیم ما با همکاری برخی از ساکنین محلی جزیره، شامل این موارد است:

آموزش و آگاهسازی ساکنین محلی و جلب مشارکت آنها در حفاظت از این گونه زیبا و مهم برای تعادل زیستی دریا، جمع آوری تورهای رها شده صیادان، پاکسازی و آماده سازی ساحل برای ورود مادران، بیومتری و تگ گذاری مادران قبل از بازگشت به دریا به منظور جمع آوری آمار و پایش جمعیت گونه، جمع آوری تخمهای تازه، بیومتری و انتقال آنها به نقاط امن ساحل ماسه ای، نگهبانی شبانه روزی از تخمها بخصوص در شب اول تخم گذاری از دست درازی انسانهای شکارچی. تعدیل آلودگی نور منازل و ساکنین در زمان خروج جوجه ها از تخم و رجعت به دریا.

کانال تلگرام ما را ببینید t.me/idehnoo

چرا تخمها را جمع آوری و لانه را منتقل می کنیم؟

در سواحل جنوبی جزیره هنگام که سواحل تخم گذاری لاک پشتها را نیز شامل می شود، به جهت موقعیت استراتژیک و به دلایل پدافندی در دوران جنگ تحمیلی، خاکریز و سنگر ایجاد شده است که متاسفانه طرح آن بدون توجه به مسائل زیست محیطی بوده است به طوریکه در بسیاری ازنقاط سواحل تخم گذاری لاک پشتها، باعث کم شدن عرض ساحل شده است. نتیجه آنکه لاک پشتی که شاید سی سال پیش در آن ساحل به دنیا آمده و به طور غریزی  برای زادآوری به همان ساحل بازمی گردد، در ساحلی لانه گزینی می کند که تغییر کرده است و در زمان مد ممکن است دچار آبگرفتگی شود. به همین جهت لازم است گاهی بر سر بزنگاه حضور لاک پشت مادر حضور داشته باشیم و لانه را جابجا کنیم.

 

اصلاً چرا از لاک پشتهای دریایی باید حفاظت کنیم؟

تپه های مرجانی را دیده اید؟ سرشار از شگفتی و زیبایی و زیستگاه انواع مختلف ماهیها هستند. برآورد می شود که تپه های مرجانی که تنها 1 درصد دریاها را می پوشانند میزبان 25 درصد کل آبزیان جهان اند و برای مردم ساحل نشین جنوب ایران که معاش و قوت آنها وابسته به ماهیان دریاست، 80 درصد آنچه از دریا بهره می برند وابسته به زیستگاههای مرجانی شگفت انگیزخلیج فارس و دریای عمان است. درمورد همین اکسیژنی که تنفس می کنیم می دانستید 25 درصد اکسیژن زمین توسط تپه های مرجانی تامین می شوند؟

ربط این داستان به لاک پشت دریایی چیست؟ زیستگاههای مرجانی را علاوه بر فعالیتهای انسانی، رشد سریع جلبک ها و اسفنجها که باعث خفگی مرجانها می شود، تهدید می کند.تقریباً تنها موجودی که معده اش از پس هضم اسفنجها و جلبکهای قاتل مرجانها برمی آید، لاک پشت پوزه عقابی است. وجود جمعیت کافی از لاک پشت پوزه عقابی برای حفظ سلامت تپه های مرجانی واجب است. ولی متاسفانه به دلیل ناآگاهی ما انسانها و بهره برداری نادرست از منابع دریا، نسل این لاک پشتهای زیبا که کیفیت بقای خودمان هم به وجود آنها وابسته است، در حال انقراض است.

پس برای حال خوب زمین بقای لاک پشت دریایی واجب است. 

تا حالا این اسطوره هندی رو شنیدید؟

در اسطوره های هندی، بقای لاک پشت دریایی بقای جهان را تضمین می کند. اسطوره هندی می گوید که زمین بر پشت چهار فیل قرار دارد و فیلها بر پشت لاک پشت دریایی غول آسا سوارند که در اقیانوس بی نهایت شنا می کند. باور بر این است که اگر لاک پشت دریایی ناپدید شود، جهان به پایان خواهد رسید.

برای آگاهی از روند پروژه به کانال تلگرام ما مراجعه کنید. t.me/idehnoo

23 اسفند 1395
شروع پروژه

  • 9 مرداد 1396

    گزارش اجرای پروژه

    با وجود اینکه این کمپین نتوانست کل هزینه های اجرای پروژه را تامین کند، با همین مقدار سرمایه به اضافه حمایت های دیگر خارج از این کمپین اجرا شد. گزارشی مفصل از نحوه اجرا، آمار و تصاویری از اجرای طرح را از اینجا می توانید بخوانید.

برای کامنت گذاشتن باید ثبت نام یا ورودکنید
1396/1/23
به امید روزی که هیچ حیوانی از وجود ما انسانها روی کره ی زمین آسیبی نبینه
1396/1/18
امیدوارم مبلغ مورد نظر جمع آوری بشه
1396/1/16
امیدوارم برای حرکت های حمایت از محیط زیست بجای مهلت های یکماهه اجازه بدید که با تبلیغ و حمایت دوستان تعداد بیشتری حمایت کنند و هزینه بیشتر جمع آوری گردد
1396/1/14
به امید نجات حیات وحش ایران
1396/1/14
امیدوارم طبیعت مون از دست نره.
11 خرداد 1396
100,000تومان
10 خرداد 1396
1,000تومان
31 اردیبهشت 1396
20,000تومان
24 اردیبهشت 1396
10,000تومان
24 اردیبهشت 1396
50,000تومان

پاداش ها

10,000 تومان

دوستدار نجات لاک پشتها

20,000 تومان

دلدار نجات لاک پشتها

50,000 تومان

حامی نجات لاک پشتها

100,000 تومان

همراه نجات لاک پشتها

200,000 تومان

همیار نجات لاک پشتها

500,000 تومان

کوشیار نجات لاک پشتها

900,000 تومان

فرشته نجات لاک پشتها