یه لقمه مهربونی

میزبان سفره ای از جنس مهربانی باشید، سفره ای به پهنای شهر...

50,480,000 تومان
10,000,000 تومان
پایان یافته
 • یه لقمه مهربونی

 

 

کمپین "یه لقمه مهربونی"، بهانه ای برای باهم بودن، هرکه هستیم، هرکجا، بر سر سفره ای به پهنای شهر...

 

 

درباره کمپین:

شاید اگر قصد داشتیم تهران را به اجزای کوچکتری تقسیم کنیم، به راحتی دیواری می توانست آن را به دو قسمت مجزا تقسیم کند، دو تکه ای که گاهی حتی خبر از بودن همدیگر ندارند، چه برسد که در کنارهم، برای هم و به هدف کمک به هم، بهانه ای پیدا کنند...

"یه لقمه مهربونی"، قبل از این بهانه ای بود برای یک غذای گرم برای نیازمندان و بی خانمان های تهران، که با مشارکت های مردم موفق شد، خیلی موفق تر از آنچه که برایش هدف گذاری شده بود.

اینبار، اما " یه لقمه مهربونی" کارش همان تهیه غذای گرم است، اما برای هدفی بزرگتر، برای نزدیک تر شدن دلهای دو طرف دیوار نامرئی بین مردم این شهر...

رمضان، "یه لقمه مهربونی" و مردم، یک وعده افطار را بهانه دارند برای خبر از حال هم وتخریب آن دیوارنامرئی...

 

 

توضیحات بیشتر درباره کمپین:

قسمت هایی از شهرتهران، که به کلونی های فقیر نشین معروفند و حتی ممکن است ساکنین آن در یک آلونک ساده بدون ذره ای امنیت جانی درحال زندگی باشند، برای خیلی از مردم حتی وجود خارجی ندارند، جایی که اغلب اوقات یک وعده غذای گرم، نیز نایاب می شود.

جدا از نبود غذای گرم، نبود امنیت و محل زندگی نامناسب، شاید بزرگترین مساله، عدم ارتباط ساکنین این محله با دیگر شهروندان باشد که اگر ارتباط قوی وجود داشت با مشارکت های مردمی مشکلات و کمبود امکانات ایشان حل می شد، در این کمپین قصد داریم با کمک به تامین یک وعده تغدیه که شامل شیر، خرما، سبزي، پنير، زولبيا، باميه، سوپ(آش يا حليم)، چای و یک غذای گرم، که هزینه آن 10000 تومان می باشد، سفره افطار را در این مناطق با حضور شهروندان داوطلب بیندازیم.

 

 

نحوه کمک به کمپین:

هزینه میزبانی برای هر شهروند، حداقل 10000 تومان برای یک نفر می باشد، که می تواند با انتخاب روز مناسب که از اول تا پایان ماه مبارک رمضان می باشد آنرا متقبل شود، چنانچه قصد دارید میزبان افراد بیشتری باشید با انتخاب تعداد بالاتر در بخش پاداش، مبلغ بیشتری می پردازید، اما در صورت پرداخت هزینه 500 هزارتومانی می توانید یک سفره 50 نفره با 5 نفر همراه، و درصورت پرداخت یک میلیون تومان، یک سفره 100 نفره با 10 همراه، به انتخاب خودتان در زمان و مکان مشخص بیندازید.گفتنیست حمایت روزانه هر 5 روز یکبار در بخش پاداش باز می شود.

برای حمایت، ابتدا در سایت فاندوران ثبت نام کنید و سپس با کلیک برروی انتخاب پاداش، مبلغ موردنظر خود را انتخاب کنید و با فشردن دکمه حمایت میکنم از طریق درگاه بانکی پرداخت خود را انجام دهید، چنانچه داوطلب اجرای مراسم باشید نظر خود را در بخش ثبت نظر اعلام نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

 

 

16 خرداد 1395
شروع پروژه

 • 29 آذر 1395

  ۱۳۹۵/۰۴/۰۱


   

  آخرین گزارش یه لقمه مهربونی از محل کمک های نقدی که در فاندوران ثبت شده است:

  تاکنون 2400 وعده غذا در روزهای مختلف و مناطق مختلف از طرف مجریان کمپین یه لقمه مهربونی، تامین شده است، که معادل 24 میلیون تومان می باشد، این گزارش تا روز شنبه دوازدهم ماه مبارک ماه رمضان ثبت شده است، همت شما پشتیبانان ادامه این مسیر را آسان می کند....

  گفتنیست این طرح از طریق سازمانهای مردم نهاد، خیریه، گروه های دانشجویی به طور داوطلبانه نیز برگزار میگردد.

   

   


  ۱۳۹۵/۰۴/۰۱

  مهمانی لبخند، با همت مهربانی، به وسعت آسمان نیمه تاریک کوچه پس کوچه های شهری که تنهایشان نگذاشت...

  افطار دوازدهمین روز ماه مبارک رمضان و سفره 1200 نفری در مجاورت کوره های آجرپزی...


  یکم: آخرین نشانی این است:«جاده آسفالت که تمام شد، اولین خاکی را مستقیم بیایید تا آخر، پای کوره آجر پزی». این‌جا، بخشی از پایتخت است. جایی حوالی روستایی به نام محمودآباد. پای کوره‌های آجرپزی. قرارمان امشب همین جاست. کوره پزخانه های منطقه 20 تهران. گوشه ای دورافتاده از پایتخت. پای سفره‌های افطاری. به صرف «یه لقمه مهربونی».


  دوم: خيرين، سفره های افطار را توی کوچه گسترده اند. البته نه از آن کوچه هایی که همه جا می شناسیم و می بینیم. این جا کوچه و خیابان و حتی خانه، معنای دقیقی ندارد. درهای خانه‌ها بیشتر با یک پرده پارچه‌ای مرز بین داخل و بیرون خانه را مشخص می کند. تک مبل های مستعمل بیرون خانه‌ها، کوچه را تبدیل به حیاط مشترک همه خانه ها کرده است. شیر آب شستشوی ظروف و آب آشامیدنی، یکی است. مشترک میان چندین خانه. میدان بازی بچه ها هم همین جاست. میان خاک و سنگ. جایی که حالا سفره افطار پهن کرده اند. سفره‌ها، پر است از سادگی. مثل چشم های اهالی این جا.  بسته های افطاری شامل نان و دو خرما و دو بامیه و کمی پنیر. با یک بسته کوچک سبزی و البته حلوا شکری. کنار بسته ها هم شام های اهدایی «یه لقمه مهربونی» هست. خورش قیمه. یکی دو تا از همراهان هم بسته های موز، سیب و شکلات آورده اند تا میان بچه ها و اهالی تقسیم کنند. صدای اذان که از تلفن همراه یکی از همراهان امشب بلند می‌شود، بسم الله می گویند و هفده ساعت روزه داری را با یک افطار دورهمی باز می کنند:« اللهم لک صمنا و علی رزقک افطرنا ... »

  سوم: سفره افطار، ساده است. مثل دلهای اهالی این جا. مثل همان دو تا لامپ 60 واتی که بالای در دو خانه کشیده اند و زورشان نمی رسد که همه سفره افطار 30 متری امشب را روشن نگه دارند.  مثل چشم‌های «مهلا» دختر پنج ساله که یکی از نوه های مادر بزرگ مهربان خانه انتهای کوچه است. پیرزنی که 9 تا بچه دارد و هزار تا سختی. اما نامهربانی های زندگی، هرگز نتوانسته چینهای اضافی روی صورتش بیندازد و کامش را تلخ کند. با خوش‌رویی از خانم‌های جمع می خواهد بروند توی خانه و راحت تر افطار کنند. تعداد خانم‌ها به مراتب از ظرفیت تک اتاق کوچ خانه پیرزن کمتر است. اما همه با لبخند، مهربان‌تر می نشینند و فشرده تر افطار می کند. افطار که تمام می شود، یکی از خانم های مهمان به آن یکی می گوید:«این دلچسب ترین افطار ماه رمضون امسال بود. این جا بیشتر از همیشه حضور خدا رو حس می کنی.»


   

  چهارم: سفره هنوز جمع نشده است. اما او، موتورش را روشن کرده و دارد می رود. کجا؟:«کوره پزخانه. روزها روزه ایم. نمی شود گرمای هوا و عطش را زیاد تاب آورد. کار را دو قسمت کرده ایم. چند ساعتی روزها کار می کنیم و بیشتر کار می ماند برای بعد از افطار تا سحر.» درآمدش چیزی حدود 600 هزارتومان در ماه است. با پنج سر عائله. اما امیدش به خداست: «کار با زبون روزه و توی ماه رمضون برکت بیشتری داره. خدا روزی رسونه.»


  پنج: افطار که تمام می شود، گعده ها شروع می شود. توی جمع همراهان، یکی دو تا چهره هم هستند. از جمله «فریبا کوثری» بازیگر سینما و تلویزیون که سوژه ثابت عکس‌های یادگاری است. خانم‌های همسایه، کنار هم جمع شده‌اند و یکی یکی عکس یادگاری با هم می اندازند. با هم گپ می زنند و از زندگی هایشان برای هم می گویند. چهره های همه خندان است. یکی شان می گوید:«خدا خیرتان بدهد که به ما سر زدید.  خوشحال مان کردید. خدا خوشحال تان کند.»


  شش: موقع خداحافظي است. اهالی محل که جمع شده بودند توی حیاط خانه انتهایی کوچه، حالا آمده اند برای بدرقه. چشمم روی دیوارها و سقف خانه قفل می شود. گچ های نصفه و نیمه سقف، طبله کرده اند و لای آجرهای دیوارها خالی شده است. اما ایمان این مردم، محکم است. این را می شود از نوشته روی دیوار خانه فهمید. اهالی کوره پزخانه، روی دیوار خانه شان هم برایت کلاس درس توحید گذاشته اند. همان دیواری که یکی با رنگ آبی رویش نوشته است: «الهی به امید خودت، نه به امید بنده های بیخودت.»

   


   

  هفت: بزرگترین درس «یه لقمه مهربونی» امشب، همین بود. همین که دلهای دریایی مردم کوره پزخانه یادت داده اند. مهم نور و روشنایی لامپ های کم سو و معابر تاریک و خانه های کوچک و محقر نیست. دلت که خانه خدا باشد، نور و روشنی همه زندگی ات را پر می کند.
  #يه_لقمه_مهربونی

   


  ۱۳۹۵/۰۴/۰۱

  هرشب، نه به عادت که به همتتان، گوشه ای از سفره افطار شهرمان برپا می شود. افطار روز یازدهم ماه مبارک و توزیع 200 غذا بین نیازمندان شهر...

   


  ۱۳۹۵/۰۴/۰۱


  افطار نهمین روز از ماه مبارک رمضان و 400 وعده غذا با همت شما پشتیبانان بلند همت

   

   


  ۱۳۹۵/۰۳/۲۵


  بازهم نوبت عاشقی...

  سومین افطار از سری افطارهای کمپین یه لقمه مهربونی، در مناطق فقیرنشین با توزیع 150 غذا در افطار هفتم ماه مبارک رمضان...

   

  تا به حال 600 غذا در 5 منطقه مختلف به صورت سفره افطار و یا توزیع بین نیازمندان از محل کمک های نقدی تهیه شده است.

   


  برای حمایت مالی و مشارکت در طرح یه لقمه مهربونی، برروی کلمه حمایت میکنم بالای سایت، کلیک کنید.


  ۱۳۹۵/۰۳/۲۴

  دومین سفره افطار کمپین یه لقمه مهربونی با دویست مهمان و پانزده داوطلب در خانه یکی از اهالی محل نزدیک امامزاده یحیی برگزارشد.
  گزارش تصویری این مراسم را ببینید:

  دویست بسته غذایی در یکی از مغازه های محل آماده شد، غذای افطار و محتوای بسته ها به همت خیریه ولی نعمتان که مشارکت کننده کمپین است تهیه می شود

   

   

   

  این برنامه در سه منزل مختلف برگزار شد که در هرکدام ازین منازل، چند خانواربا هم زندگی می کنند.

  افطاری در بعضی منازل درحالی صورت گرفت که هیچ نوری نبود...

  بعداز افطار شاید دلشان میخواست بیشتر درد ودل کنند و از مشکلات و انتظاراتی که دارند بگویند، وقتی که شهروندان عادی را هم کارگشا می دانستند...

  این عکس را بعد از یک تاریکی محض گرفتیم،اون تاریکی اما محل زندگی کسانی بود که شلنگ آب از منزل همسایه، لوله کشی آبشان بود و بچه شان با دود و دم پدر، لی لی بازی می کرد.
  و همسایه ها اصرار داشتند که بهزیستی بچه را ببرد شاید زندگی بهتری تجربه کند.

  حداقل میشه خوشحال بود افطاری های #یه_لقمه_مهربونی مردم این شهر را به فکر فرو میبرد شاید برای نجات کسانی که مثل خودشان یک رای دارند، یک هویت دارند قدمی بردارند.

  برای کمک و حضور به فاندوران سر بزنید

   

   


  ۱۳۹۵/۰۳/۲۲

  اولین سفره ماه رمضان در مناطقی که شاید خبر از وجود آنها نداشته باشیم برپا شد.
   

  باهمت شهروندان خیر اولین سفره کمپین "یه لقمه مهربونی" ، در روز دوم ماه مبارک رمضان در سه منطقه فقیرنشین برگزار شد.


  توزیع 250 عدد غذا به منظور افطاری در این سه محله در سه مدل توسط داوطلبین خیر انجام شد که در ادامه گزارش تصویری آن را می بینید:

  1- برپایی سفره افطار در منازل یکی از اهالی محله و حضور شهروندان داوطلب
  درتوزیع و درکنار اهالی محل

   

  2- برپایی سفره افطار در محوطه مشترک منازل ساکنین محله

  3-توزیع غذا در درب منازل اهالی محل

   

  مشارکت شما شهروندان خیر، تکرار این تجربه خوب و همراهی با نیازمندان شهر را آسانتر میکند، برای حمایت از این طرح در بخش پاداش، حمایت خودرا انتخاب کرده و مبلغ مورد نظر خودرا برای کمک از طریق درگاه بانک بصورت آنلاین پرداخت کنید.

   

   

   

   


برای کامنت گذاشتن باید ثبت نام یا ورودکنید
1395/4/14
عالی... قبول باشه
1395/4/14
رضایت خدا
1395/4/13
متشکرم
1395/4/13
ممنون از بابت انجام این فعالیت خیرخواهانه
1395/4/10
قبول حق
14 تیر 1395
20,000تومان
ناشناس
14 تیر 1395
خصوصی
250,000تومان
10,000تومان
100,000تومان

پاداش ها

10,000 تومان

تامین یک وعده افطار برای روز یکم ماه مبارک رمضان

10,000 تومان

تامین یک وعده افطار برای روز دوم ماه مبارک رمضان

10,000 تومان

تامین یک وعده افطار برای روز سوم ماه مبارک رمضان

10,000 تومان

تامین یک وعده افطار برای روز چهارم ماه مبارک رمضان

10,000 تومان

تامین یک وعده افطار برای روز پنجم ماه مبارک رمضان

10,000 تومان

تامین یک وعده افطار برای بعد از روز پنجم ماه مبارک رمضان تا روز دهم

10,000 تومان

تامین یک وعده افطار برای بعد از روزدهم ماه مبارک رمضان تا روز پانزدهم

10,000 تومان

تامین یک وعده افطار برای بعد از روزپانزدهم ماه مبارک رمضان تا روز بیستم

10,000 تومان

تامین یک وعده افطار برای بعد از روزبیستم ماه مبارک رمضان تا روز بیست وپنجم

10,000 تومان

تامین یک وعده افطار برای بعد از روزبیست وپنجم ماه مبارک رمضان تا آخر ماه مبارک